Horní Lideč
oficiální stránky obce

Fašankové veselí v Horní Lidči

13.02.2018

Fašankovým veselím ožila Horní Lideč v sobotu 10.února

 

V časných ranních hodinách se masopustní průvod vydal do ulic Horní Lidče, tradičně za doprovodu dechové hudby Kotáranka. Mezi téměř čtyřiceti postavami nechyběl ženich s nevěstou, celá rodina vodníků včetně těch nejmenších, vojáci s kanónem, nezbytně přítomný písař a jiné povedené masky. Organizace celé akce se znovu a zase velmi úspěšně zhostil Motoklub Horní Lideč.

Ve večerních hodinách proběhl obřad pochovávání basy, kterého se zúčastnilo několik desítek lidí. Jako obvykle pro ně bylo připraveno bohaté občerstvení. Pravá valašská kyselice, svařák a čaj na zahřátí a děti si mohly opéct špekáček.

Tradičním rituálem "pochovávání basy" bylo připomenuto, že období masopustního veselí končí. Začíná totiž období čtyřicetidenního půstu, a to popeleční středou. Ta letos připadá na svátek svatého Valentýna 14. února.

Fašankový průvod v Horní Lidči zachytil fotograf Miroslav Pinďák. Ten již několik let přibližuje prostřednictvím svých fotografií tradice na Valašsku. Jedná se zejména o Fašanky, tradiční mikulášské obchůzky, Tříkrálovou sbírku a jiné. Výstavu jeho tvorby s názvem "Valaši" je možné shlédnout v zasedací místnosti betlému v Horní Lidči do konce měsíce února.

Fotogalerii Fašanky 2018 můžete shlédnout ZDE.

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač