Horní Lideč
oficiální stránky obce

Oslava květné neděle v Horní Lidči

27.03.2018

Poslední postní nedělí je květná neděle. Letos připadla na 25. března. Křesťané si tento den připomínají slavný vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali čerstvými rozkvetlými stromovými ratolestmi. Odtud název květná.

 

 

Celý tento den je ve znamení svěcení kočiček a pro mnoho rodin také svátečním otevřením Velikonoc. K posvěcení přináší lidé do kostela především jívové větvičky - ratolesti, lidově zvané kočičky.

V Horní Lidči začínala slavnostní bohoslužba u pískovcové sochy Panny Marie Matky Milosrdenství, kde byly ratolesti z kočiček posvěceny. Poté se lidé odebrali slavnostním průvodem do kostela sv. Václava, kde mše svatá pokračovala.

V odpoledních hodinách si někteří farníci připravili „křížovou cestu". Začínala v kostele sv. Kateřiny v Lidečku, účastníci se zastavovali na předem určených místech v obcích Lidečko a Horní Lideč, kde se modlili za uzdravení a odpuštění. Na jednotlivých úsecích se střídali v nesení dřevěného kříže. Křížová cesta byla zakončena u kostela sv. Václava v Horní Lidči.

Pobožnosti křížové cesty vykonávají katolíci zejména v době postní. Jedná se o cestu s obvykle čtrnácti zastaveními, která symbolizují jednotlivé události spojené se zatčením a ukřižováním Ježíše Krista. Většinou probíhá v kostelích, v přírodě se objevuje v podobě různých výklenkových kaplí.

Fotogalerie ZDE

 

 
Lidem byly posvěceny ratolesti z kočiček
Křížová cesta začínala u kostela v Lidečku
Květná neděle začínala u sochy Panny Marie Matky Milosrdenství
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač