Horní Lideč
oficiální stránky obce

Oslavy Dne Země se stávají na Zákládní škole v Horní Lidči tradicí

04.05.2018

Páteční slunný den (27. dubna 2018) byl v rámci oslav Dne země naplněn tematicky laděnými aktivitami, kterých se účastnili žáci jak prvního, tak i druhého stupně.

 

 

Děti se prostřednictvím přednášek, projekcí a exkurzí seznamovali s životem a přírodou kolem nás. Deváťáci připravili pro své mladší spolužáky informace o planetě Zemi, o životě lesních živočichů a rostlin, o stromech a vodě. Důraz byl kladen na důležitost a smysl recyklace a dopad lidského chování na přírodu.

Někteří se měli možnost seznámit také s řezbářským řemeslem. Lásku k němu zdědil po svém dědečkovi, místnímu řezbáři panu Ptáčkovi jeho vnuk, David Bojda. „ Baví mně to moc. Tato dlátka jsem dostal letos na Vánoce. Naši mě v tom podporují, řezbařinu mám rád, v budoucnu bych rád vyráběl nábytek", prozradil na sebe David Bojda.

V tělocvičně školy probíhala atraktivní přednáška Záchranné stanice IKAROS, která se stará o handicapovaná zvířata. Žáci tak měli možnost vidět a pohladit si například různé druhy morčat, ptáků a dokonce i hada.

Žáci druhého stupně byli zapojeni do projektu, zkoumající čistotu a kvalitu vody. Součástí přednášky, která byla připravena zástupci Střední školy zemědělské a přírodovědné z Rožnova pod Radhoštěm byla projekce, zaměřená na čistotu a kvalitu vody. Při praktickém cvičení si žáci mohli ověřit chemické složení potoční vody, pod dohledem PaedDr. Lenky Doubkové.  

Program neprobíhal jen na území ZŠ. Žáci šestých tříd se vydali na exkursi do místní farmy Agrofyto. Mgr. Ludmila Rumánková Mužikovská je provedla po hospodářství, ukázala jim, co obnáší celoroční práce od přípravy a skladování krmiv, až po každodenní práci se zvířaty. Děti si mohly pohladit telátka, obdivovat koně, krávy a lamy pasoucí se volně na pastvinách v nádherné krajině Bílých Karpat.

Na myslivecké chatě proběhla přednáška o myslivosti, kterou si připravili myslivci z místní společnosti. Na programu byla ukázka práce loveckých psů, povídání o významu myslivosti, a prezentace loveckých zbraní a nožů. Zajímavou částí byla pro školáky ukázka loveckých psů a nechyběla ani možnost vyzkoušet si střelbu ze vzduchovky.

Den Země se každoročně slaví 22. dubna. Jeho historie se začala psát roku 1970 v USA. V dalších letech se iniciativa Dne Země postupně rozšířila do zahraničí. Dnes se tento den připomíná ve více než 175 zemích světa a stal se tak největším svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.    

Fotogalerie ZDE

 

 
Zkoumali  chemické složení vody
Žáči šestých tříd navštívili eko farmu Agrofyto v Horní Lidči
Den se slaví 22. dubna
Na myslivecké chatě jim byly představeny lovecké nože a zbraně
Poslechli si přednášku o důležitosti recyklace
Řezbářské řemeslo zděli David Bojda po dědečkovi
Mohli si prohlédnout  apohladit telátka
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač