Horní Lideč
oficiální stránky obce

V betlému to vonělo vánočním punčem

11.01.2018

Československý mechanický betlém v Horní Lidči je ideálním místem na výlet v kterékoliv roční době. Přesto je návštěvnost nejvyšší během Vánoc. Nejinak tomu bylo i během vánočních svátku 2017.

 

 

Už v průběhu listopadu byl betlém hojně navštěvován, a to zejména dětmi ze základních a mateřských škol širokého okolí. Pro děti byla připravena novinka v podobě pohádky, kterou zhlédly v zasedací místnosti. Dověděly se, jak lidé dříve prožívali dobu adventní i vánoční až po slavnost Tří králů. Připomněly si staré lidové zvyky a obyčeje, a mohly je srovnat s těmi dnešními. V další části si prohlédly vlastní betlémskou expozici. Bezesporu nejvíce je zaujaly pohyblivé figurky, kterých je v betlémě více než sedmdesát.

Během celého roku 2017 prošlo betlémem více než jedenáct tisíc spokojených lidí z celého světa, jen v  prosinci to byly čtyři tisíce. Přivítali jsme zde návštěvníky ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Norska, Holandska a Francie, či ze vzdálených USA.

Projekce filmu probíhala dvakrát denně a množství osob mnohdy převyšovalo kapacitu míst k sezení. Po prohlídce betlémské expozice měli návštěvníci možnost dát si kávu, čaj nebo vánoční betlémský punč a prostřednictvím výstavy obrazů Valaši, která je v zasedací místnosti instalována, si připomenout tradice na Valašsku.

Obohacením byla i přítomnost řezbáře, pana Zdeňka Matyáše, autora postav svaté rodiny. Hosté tak mohli vidět umělce při práci, zakoupit si drobnost na památku, zastavit se a popovídat si.

Organizace projekcí i prohlídek byla v této době velmi náročná, zájem byl obrovský. Kolektiv pracovníků betlému děkuje všem návštěvníkům za trpělivost při vyřizování telefonů a čekání na prohlídky, za milá slova a přání, za zpětnou vazbu. Je příjemné slyšet, že zde nejste poprvé a rádi se sem vracíte, že budete návštěvu v Horní Lidči doporučovat svým známým a přátelům, že se v betlémě cítíte příjemně. Děkujeme za každý Váš komentář, který jste zanechali v návštěvní knize. Věříme, že nám zachováte přízeň a budeme se na Vás těšit i v roce 2018.

 

 
Betlém navštívilo mnoho dětí
Děti nejvíce zaujaly pohyblivé figurky
Česko-slovenský betlém v Horní Lidči
Vánoce v Horní Lidči
Zdeněk matyáš v betlému
Řezbář při práci
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač