Horní Lideč
oficiální stránky obce

Více než sedmdesát dětí se zapojilo do letošní tříkrálové sbírky

08.01.2018

Sedmnáct skupinek tříkrálových koledníků obcházelo v sobotu 6. ledna za zpěvu koledy dům od domu v Horní Lidči. Probíhala zde tradiční Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita České republiky.

 

 

Letošní sbírka připadla zrovna na slavnost Tří králů. Výjimečná je také v tom, že se přihlásil rekordní počet dobrovolníků. Každoročně míváme kolem třinácti skupinek. Letos se jich podařilo zorganizovat sedmnáct. Bylo to více než sedmdesát lidí. Některé skupinky měly dokonce krále čtyři, aby to koledníčkům, kteří už neměli vedoucího, nebylo líto," dodává spoluorganizátorka tříkrálové sbírky v Horní Lidči Patricie Nováková.

Koledníčci a jejich vedoucí se sešli kolem osmé hodiny ranní v zasedací místnosti budovy betlému, kde probíhala přeměna dětí na krále. Oblékly si pestrobarevné pláště, koruny, a ten, který představoval „černého" krále, si nezapomněl načernit obličej. Takto připravení koledníčci se pak zúčastnili mše svaté. Po požehnání se skupinky dobrovolníků rozešli po obci, tak jak se předem domluvili. Sbírka byla ukončena krátce po poledni, kdy se z obchůzky vrátila poslední skupinka. Výtěžek letošní Tříkrálové sbírky v Horní Lidči činil sedmdesát tisíc korun českých.

Tříkrálová sbírka je jednou z největších charitativních akcí, kterou pořádá Charita ČR, letos již po osmnácté. Její výnos z největší části tradičně putuje na podporu lidí v nouzi žijících na území ČR a většina vykoledovaných prostředků zůstává v regionu, kde byly vybrány. Zhruba desetina výtěžku každoročně připadne na rozvojové projekty v zahraničí (např. na udržení zdrojů obživy nebo vzdělávání), případně zůstane jako rezerva pro případ humanitárních katastrof.

Fotogalerie

 

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač