Horní Lideč
oficiální stránky obce

Folklórní soubor Valášek

Valášek patří mezi nejmladší spolky v obci. Svou činnost zahájil v září roku 2003. Jeho tradice ovšem sahá už do doby před čtyřiceti lety. Tehdy ho založil učitel Něhoslav Ryl a společně s paní učitelkou Vlastou Plškovou se snažil o zachování lásky dětí k souboru. Současný Valášek byl proto pojmenován záměrně stejně. Stále totiž využívá část původních krojů. Nové kroje se šijí podle dochovaných předloh starých kronik, vychází z originálních vzorů výšivek, zdobení a střihů. Činnost souboru je zaměřena na oblast Valašska. Inspiraci pro své vystoupení čerpá především ze sbírek pana Sušila, Bartoše a Kubeše.

Valášek má dnes padesát členů ve věku od čtyř do osmnácti let. Tvoří ho tři skupiny. Nejmladší děti jsou ve věku pět až osm let a učí se základům valašského tance. Prostřední skupinu tvoří děti od devíti do čtrnácti let. Třetí částí Valášku jsou mladí lidé ve věku do dvaceti let. Soubor zpracovává dochované lidové materiály Hornolidečska, Valašskoklobucka a Vsetínska. Účastní se festivalů, dětských folklórních dnů, kulturních akcí, ale také dělá radost velikonočním a vánočním vystoupením. Za odměnu se každoročně děti setkávají na dětském valašském bále, který se pravidelně každý rok koná v Lidečku.

Folklórní soubor Valášek není jen o tancování. Jeho cílem je také seznamovanání se s tradicemi, vyzkoušení si různých řemesel nebo výroby tradičních pokrmů. Spojením tance a tradic se vedoucí snaží vést děti k uchování kulturních hodnot a lásce k rodnému Valašsku.

Vedoucí souboru jsou Vlaďka Bistrá, Markéta Důbravová, Silvie Matůšová a Markéta Mikesková. Od roku 2008 Valášek spolupracuje s cimbálovu muzikou Lidčan.

Kontakt:

Vlaďka Bistrá, emial: vladkabistrahorac@seznam.cz

Silvie Matůšová, email: silvie.mat@seznam.cz

 

 

 

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač