Horní Lideč
oficiální stránky obce

První březnový víkend se v Horní Lidči slavil masopust

04.03.2019

První březnový víkend se masopustní veselí naplno rozjelo v Horní Lidči. Už od osmé hodiny ranní se od „kačabaru" nesla hudba v podání DH Kotáranky.

 

Letos po deváté se s velkým úspěchem ujali organizace fašanek členové motoklubu Horní Lideč. V čele průvodu jako obvykle nechyběl alegorický vůz, typický pošťák na mopedu, nevěsta se ženichem nebo medvěd.

Skupinu masek letos oživily originální trsy hroznů, flash disky, vězeň a rytířská družina s bílou paní. Tu tvořil jeden z hlavních organizátorů a šéf Lidčanského motoklubu Josef Slánský s rodinou. „ Vzali jsme sebů oba ogary, čtyřletý pepík ani dvouletý Jiřík nevynechali fašanky ani jedenkrát", dodává pyšně.

V závěru dne se průvod masek s velkým počtem místních obyvatel sešel před „kačabarem" k tradičnímu obřadu „pochování basy". V čele s farářem všichni přítomní basu řádně oplakali a důstojně se s ní rozloučili. To na znamení, že si v době půstu muzikanti nezahrají.

Řekl bych, že letos to byla jedna z nejlepších oslav masopustu. Přestože nám na posledních chvilku hodně masek odřeklo účast, bylo nás nakonec víc než čtyřicet. Největší radost mám z toho, že se do průvodu zapojilo strašně moc dětí" uzavírá Josef Slánský.

Pro uchování tradic, nejen na Valašsku, je důležité předávat je z generace na generaci. A tady to vypadá, že jedna z nejrozšířenějších valašských tradic bude zachována.  

Fotogalerie: Petra Mušínská ZDE

Fotogalerie: Miroslav Pinďák ZDE

 

 
Fašanky 2019 /foto Petra Mušínská/
Jeden z hlavních organizátorů Josef Slánský
Fašanky 2019
Průvod doplnily originální masky /foto P.Mušínská/
Rytířská družina s bílou paní /foto M.Pinďák/
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač