Horní Lideč
oficiální stránky obce

Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny

Rozhledna na Čubově kopci ve Francově Lhotě

Postavena byla v roce 1989 až 1990. Materiálem, který byl při její výstavbě použit, bylo dřevo. Vzdálenost od hranice se Slovenskem je dvě stě metrů. Dosahuje výšky osmnácti metrů, a má pět pater, jež Vás přivedou na její vrchol. Rozhledna leží v nadmořské výšce 720 metrů.

Rozhledna Vartovna v Senince

Ocelová rozhledna se nachází na kopci Vartovna, který byl donedávna proslulý dalekým výhledem do kraje. Díky tomu si také vysloužil svůj název. Na počátku 18. století vtrhli na Valašsko uherští povstalci kuruci a portášské hlídky hlídaly (vartovaly) na kopcích, aby mohly zapálením ohňů varovat před blížícím se nebezpečím. Rozhledna na Vartovně je vysoká sedmatřicet metrů s vyhlídkovou terasou, která je jen o dva metry níže.

V nedaleké slovenské obci Dohňany stojí rozhledna na Tlstej hore. Byla vybudována v rámci společného česko-slovenského projektu spolu s rozhlednou v Senince. Obě rozhledny jsou postaveny ve stejné nadmořské výšce (tedy 651 m n. m.) a prolíná je několik naučných stezek. Rozhledna v Dohňanech je stejně jako rozhledna na Čubově kopci dřevěná.

 

 
Rozhledna na Tlstej Hore u slovenských Dohňan
Rozhledna na Čubově kopci ve Francově Lhotě
Rozhledna Vartovna v Senince
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač