Horní Lideč
oficiální stránky obce

Sbor dobrovolných hasičů

Nejpočetnějším a současně nejstarším spolkem v obci je sbor dobrovolných hasičů. Jeho počátky sahají do roku 1911 a v současné době má členská základna tohoto spolku více než sto členů. Hasiči nás chrání před ničivými požáry, ale pomáhají i při jiných živelných pohromách jako jsou povodně či vichřice. Hned od svého vzniku je existence sboru neodmyslitelně spjata s kulturním životem v obci. Hasiči se podílejí na organizování různých akcí, ať už zábav, plesů nebo jsou nepostradatelní jako „technická pomoc" všude tam, kde je třeba. Členové sboru dobrovolných hasičů si stále z generace na generaci předávají zkušenosti tak, aby byli kdykoliv komukoliv připraveni co nejlépe pomoci a my všichni se na ně mohli plně spolehnout. Ze sboru hornolidečských dobrovolných hasičů pochází i jedna z nejlepších sportovkyň v požárním sportu devatenáctiletá Petra Chovancová. Její úspěchy sahají až na mezinárodní úroveň. Petra se stala v roce 2014 dvojnásobnou vícemistryní světa v požárním sportu.

Muži a ženy, kteří v Horní Lidči nosí hasičskou uniformu, berou svou dobrovolnou činnost velmi vážně. O jejich nadšení pro pomoc jiným, hovoří i několik náročných zásahů výjezdové jednotky. Pomáhali při hašení obrovského požáru velkoskladu ve Zlíně, pár týdnů poté nalezli na Pulčinách ztraceného běžkaře, zasahovali při rozsáhlém požáru lesa v Návojné a povoláni byli také k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Činnost výjezdové jednotky není placená, a vše je založeno na dobrovolnosti a touze pomoci lidem. Podmínkou je ovšem výborná fyzická zdatnost a pravidelné proškolování. Velmi přínosným pro dobrovolné hasiče je výcvikové středisko, kterým Horní Lideč disponuje. Jeho služeb mohou využívat jak dobrovolní, tak profesionální hasiči z celé České republiky. Výcvikové středisko mělo i několik vzácných hostů v podobě generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky, ředitelky Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a ministra dopravy Zdeňka Žáka.


Zájem o členství ve Sboru dobrovolných hasičů v Horní Lidči je velký. Jeho členy jsou nejen místní lidé, ale také zájemci z okolních obcí a měst. Věkové rozmezí členů je od pěti do téměř devadesáti let.

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač