Horní Lideč
oficiální stránky obce

Skauti uklízeli Horní Lideč

08.04.2019

Již několik let se přes Českou republiku v určitý den rozejdou a rozběhnou spousty dobrovolníků s pytli a rukavicemi na rukou. Jsou součástí velké akce „Ukliďme Česko".

 

Jako skauti se úklidu přírody účastníme mnohem déle, než se stala tato akce známou. První naše kroky před více než 10 lety směřovaly do Lomenska okolo hlavní cesty, ale z důvodu bezpečnosti jsme se přesunuli časem na bezpečnější místo. Do Račného. Tam pravidelně uklízíme, protože každý rok se tam najde mnoho nechtěných pokladů. Navštívili jsme při některých akcích i Katrůch nebo svahy okolo nádraží v Horní Lidči. Několikrát jsme také uklidili část břehů a říčku Senici.

Pro letošní upršené uklízení, část uklízečů čistila břehy říčky Senice přibližně od mostku u fotbalového hřiště směrem k Lidečku. Z pohledu chodce nebo cyklisty je to vzdálenost velmi krátká, ale pokud na této trase čištěním, sbíráním a tříděním nepořádku strávíte skoro tři hodiny, asi to o něčem svědčí. Je smutné, že místo toho abychom si s dětmi při schůzkách v přírodě hráli, pozorovali začínající jaro a naslouchali zpívajícím ptáčkům, musíme uklízet toliko nepořádku. A ne nepořádku nechtě se ocitnuvšího na daných místech, ale tam a tam pohozeného, zanechaného zcela úmyslně. Někdy bych si jako vedoucí a organizátor akce řekl, že příští rok to bude lepší. Pravdou a zkušeností je, že nikoliv. Proč jsou po březích a keřích poházeny plastové lahve, sáčky, plechovky a sklenice od nápojů, balíkovací sítě a folie nebo ohradníkový drát? Má někdo nějaké vysvětlení? Je nešťastné, že druh Homo sapiens sapiens dokáže opakovaně své životní prostředí takhle neuvěřitelně zaneřádit.

Bude úklid v roce 2020 rychlejší a jednoduší?

 

Ing. Ondřej Rudolf, Ph.D.

Zástupce vůdkyně střediska

Junák - český skaut, středisko Lidečko, z.s.

 

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač