Horní Lideč
oficiální stránky obce

Slovo EKOLOGIE není školkáčkům cizí

05.04.2019

Ekologie, ochrana přírody, životní prostředí a další podobná témata jsou v dnešní době diskutovaná z mnoha stran. Ti, kteří se o problematiku naší planety více zabývají, chtějí, aby tímto směrem šly i jejich děti. Již od malička by děti měly být vedeny k zodpovědnosti za místo, ve kterém žijí. Největším příkladem jsou mu samozřejmě rodiče, dále však také kolektiv, ve kterém dítě tráví čas.

 

 

Dlouhodobým zájmem Mateřské školy v Horní Lidči je prosazovat zdravý životní styl, založit u dětí elementární povědomí o okolním světě a jeho dění, pěstovat kladný vztah k přírodě, učit děti  odpovědnosti za kvalitu životního prostředí. Ve všech těchto oblastech se snaží také spolupracovat s rodiči.

Aktivně se zapojují do výukových programů „Žiji na planetě Zemi" a „Zdravá 5", které jsou zaměřeny na zdravý životní styl a zdravé stravování. Všechny nabyté vědomosti aplikují v praxi. V loňském roce bylo nutné z bezpečnostních důvodů pokácet na zahradě vzrostlé stromy, ze kterých vznikly zahradní dekorace pro děti a vyvýšené záhonky. Místo nich na podzim společně vysadily stromky nové. Na záhonky pak děti vysazovaly dýně, cukety a bylinky.

Nově je pak MŠ Horní Lideč přihlášena do dlouhodobého programu EKOŠKOLKA. V rámci tohoto programu vznikl „ekotým", který je složen z rodičů dětí a kolektivu zaměstnanců. Při pravidelných schůzkách se snaží společnými nápady, náměty a připomínkami zlepšit a zpříjemnit prostředí, ve kterém děti tráví čas.

Při první společné akci „Uklidíme zahradu" se podařilo dětem a rodičům uklidit areál kolem školky. Hrabala se suchá tráva a spadané jehličí, tatínci vyráběli a plnili hlínou nové vyvýšené záhonky, poskládali již druhý kompostér, vzniklo obydlí pro ježka, který zahradu pravidelně navštěvuje a několik hmyzích domečků k tomu.

Po práci pak přišla zasloužená odměna v podobě špekáčků, na které se děti celý den těšili. Připraveny byly buchty, bylinkový čaj z vlastní zahrádky a lahodný zdravý nápoj z citronů.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří přišli. Jsem z celé akce opravdu nadšená, udělali jsme společně hromadu práce! Přišli nejenom rodiče dětí, ale také jejich sourozenci. A ani naši školkáčci se nenechali zahanbit a přidali ruku k dílu!" hodnotí s úsměvem první společnou akci ředitelka MŠ Horní Lideč Dagmar Dubnická.

Fotogalerie ZDE.

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač