Horní Lideč
oficiální stránky obce

Tradiční mikulášské masky se vracejí do betléma

02.11.2018

Ve čtvrtek, 1. listopadu 2018, byla v prostorách mechanického betlému Horní Lideč zahájena „Výstava tradičních mikulášských masek Hornolidečska 2018".  K vidění bude patnáctičlenná skupina Mikulášů, čertů a jiných masek pocházejících z několika obcí na Hornolidečsku.

 

Všechny masky jsou v životní velikosti, včetně doplňků, čertovských zvonců neboli „křapálů", vidlí, řetězů a pytlů. Nechybí zde ani starodávná váha, s níž byli bezpochyby váženi hříšníci. Smrtka neboli „bílá" má dřevěnou kosu a Mikuláši vlastní kromě biskupské berly ještě košík se sladkostmi pro děti.  Archaické masky, děděné většinou z generace na generaci, jsou zapůjčené z obcí Horní Lideč, Lidečko, Valašská Polanka, Valašská Senice, Francova Lhota a Střelná. Výjimečnost této výstavy spočívá v možnosti porovnat masky jednotlivých obcí a jejich odlišnosti.

Podle etnologů se mikulášské obchůzky na Valašsku řadí mezi jedinečné představení, staré až dvě stě let, nemající v Evropě obdoby. Prostřednictvím expozice je možné nahlédnout do historie této silně udržované tradice. 

Prohlédnout si tajemné a unikátní masky aktérů mikulášských obchůzek je možné denně kromě pondělí od 1. - 23. listopadu 2018 v budově betlému v Horní Lidči v době od 10,00-12,00 a 13,00-16,00 hodin.

 

 
Masky čertů-Horní Lideč /foto:Jarek Rumánek/
Pozvánka na výstavu
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač