Horní Lideč
oficiální stránky obce

Valašský živý betlém 2018

05.01.2019

Inscenace hry „Jak sa Valaši stali svědkama Ježíšova narození" měla premiéru na svátek svatého Štěpána, 26. prosince 2018 a zhlédly ji stovky lidí.

 

 

Tradice pořádání živého betléma v průběhu vánočních svátků je v Horní Lidči stará již téměř dvacet let. Co druhý rok se Lidčané schází u kostela sv. Václava a připomínají si zázrak narození Ježíška. V loňském roce to bylo ale trochu jiné.

„Už při posledním živém betlému v roce 2016 jsme se shodli, že až bude další betlém v Horní Lidči, uděláme ho valašský. A tak vznikl jeho základ. Při psaní scénáře jsem teda vycházela hlavně z tohoto přání - že chceme betlém valašský a valašsky. V monolozích Marie a anděla nebo ve vyprávění o biblickém příběhu o narození Ježíška jsem samozřejmě čerpala z evangelií, ale v části věnované pastýřům, darovníčkům nebo naší rodině jsem kromě vlastních představ vycházela i z textů valašských koled. Do hlavní linky valašské rodiny, která si vypráví o příběhu Marie, Josefa a Ježíška, jsem se pak snažila promítnout to, že v každé rodině se tento příběh traduje trochu jinak" vzpomíná scénáristka a režisérka hry Sára Matůšová.

Počátkem září byl ustanoven realizační tým, rozděleny úkoly a všichni se vrhli do práce. Předpokladem bylo oslovit Lidčany, kteří by se rádi zapojili, upravit a zakomponovat do hry valašské písně a koledy, obstarat rekvizity a zajistit vše po stránce technické.

I když realizace obnášela mnoho úskalí, všechna se podařila překonat a my jsme na Štěpána mohli předvést výsledek. Tímto bych všem, kteří se na betlémě podíleli, chtěla ještě jednou moc poděkovat. V první řadě celému tvůrčímu a organizačnímu týmu, ale pak taky schole, muzikantům, technikům a především hercům, protože bez herců by to nešlo. Zapadnout by určitě nemělo ani to, že se na představení podílely všechny generace. Myslím, že můžeme být vděční za to, kolik se v Lidči našlo zase ochotných lidí, kteří věnovali svůj čas něčemu, co podle mě stálo za to. I díky nim jsme si při závěrečné scéně mohli všichni uvědomit a zažít, že v Betlémě mohl a může být každý z nás, ve svém srdci " uzavírá Sára Matůšová.

Premiéře hry přihlížely v den druhého Vánočního svátku stovky lidí. Na prostranství před kostelem se po čtvrté hodině odpolední rozezněla hudba a všichni přítomní se nechali přenést více než dva tisíce let zpátky do doby, kdy se tento příběh stal. Jemné zvuky cimbálu a valašských písní, jiskřivá melodie pastýřských koled, valašské odzemky, ovečky, krojovaní herci, vůně vánočního punče, sníh a dětský smích, to všechno dokreslilo atmosféru „Živého betlému 2018" v Horní Lidči.

Na valašský živý betlém Horní Lideč zkrátka čekala a byla připravená. Nejen díky tomu, že scénu ze všech stran doplňovaly kopce, které tu máme. Každý den tu člověk slyší valašské nářečí, stále tu myslíme a pamatujeme na tradice, zvyky a folklór. A právě proto tady valašská verze betlémského příběhu krásně zapadla...i když jak vlastně řekl anděl ve svém závěrečném poselství: „Nezáleží na tom, jestli Valaši v Betlémě byli taky, nebo jakou podobu má tento příběh v jednotlivých rodinách a na různých místech - důležité je totiž to, že se tento příběh opravdu stal a co nám každý den přináší."

Fotogalerie ZDE

Repríza hry, která proběhla na sv. Hostýně ZDE

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač