Horní Lideč
oficiální stránky obce

Výstava mikulášských masek sklidila velký úspěch

06.12.2018

V pořadí třetí výstava tradičních mikulášských masek Hornolidečska měla velmi pozitivní ohlas. Už v jejím průběhu se zájemci objednávali na další ročník.

 

V zasedací místnosti betlému v Horní Lidči bylo vystaveno sedmnáct masek v životní velikosti, které byly zapůjčeny z obcí Horní Lideč, Lidečko, Střelná, Valašská Senice, Francova Lhota a Valašská Polanka. Archaické masky, děděné z generace na generaci, zde byly vystaveny včetně doplňků, které k nim bezpochyby patří. K vidění byl čertovský kotel, návštěvníci si mohli potěžkat čertovské zvonce neboli „křapály" nebo posoudit těžkost svých hříchů a pravé pekelné váze. Žádnému z čertů nechyběl bič, vidle a řetězy, smrtce kosa, koníkům meče a šavle a Mikulášovi samozřejmě biskupská berla a košík se sladkostmi.

O expozici, která byla instalována začátkem listopadu, byl veliký zájem. Její výjimečnost spočívala v možnosti porovnat masky jednotlivých obcí a jejich odlišnosti.  Navštěvována byla především dětmi z místních a okolních školek a škol, které se v rámci programu dozvěděly informace o tradici masek na Valašku, vyrobily si figurku čerta nebo anděla a shlédly čertovskou pohádku. Zájem o výstavu ale projevila také široká veřejnost. Rodiče vodili děti na výstavu, aby si prý na masky „zvykly" a pak se jich tolik nebály. Za tři týdny výstavu navštívilo téměř tisíc osob z různých koutů České i Slovenské republiky. Místní obyvatelé se přišli podívat na ty „svoje" čerty a nikoho z nich neudivila skutečnost, tak jako všechny ostatní, že ve skupině hornolidečských masek chybí anděl. Na Valašsku prostě anděla nenajdete.

Týden před svátkem sv. Mikuláše se masky vrátili majitelům, aby se mohli připravit na nejvíce živou a udržovanou tradici na Hornolidečsku. Mikulášskou obchůzku.

 

 
Výstava mikulášských masek sklidila úspěch
Děti tvořily mikulášské postavičky
Čerti - horní Lideč
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač